Balatoni Kerékpáros Turisztikai Egylet bemutatása
A Balatonon kívánt célokért küzdő szervezetek közül talán a legaktívabb a Balatoni Kerékpáros Turisztikai Egylet amely 2010 novemberében alakult.
Összetett kerékpáros turisztikai szolgáltatások, termékek partnerségi szervezeteként jött létre amely sajátos, egyedi kínálattal rendelkezik:
- Szervezett egységben (hálózatban) működik
- Piacra jutását közösségi marketing segíti, a Kerékpáros Magyarország programmal közösen
- Szolgáltatásai (szolgáltatói) minősítettek és erre törekszik a tagszervezeteinél is
- Regisztrálja a Balaton körüli szolgáltatókat és képviseli a kerékpárosok érdekeit
A Szövetség programja:
- Szolgáltatók beléptetése
- Honlap készítés
- Stratégiai megállapodások
- Rendezvények szervezése
- Jutalékos kedvezményrendszer
- Balatoni kerékpáros marketing munka
- Kiadványok készítés
- Kerékpáros csomagok készítése
- Pályázatokon való részvétellel forráskeresés
- Szponzorok keresése
A szövetség célja és feladatai:
- A szövetség célja a Balaton környéki kerékpáros turisztikai fejlesztésének segítése, a lakosság, az önkormányzatok és a vállalkozók turisztikai tevékenységének összehangolása, a piaci marketingmunka támogatása, az idegenforgalmi adatok gyűjtésével, azok elemzésével, értékelésével, a piac szereplői közti jobb információáramlás és együttműködés biztosításával. Külön elérendő célja a szövetségnek a Balaton környéki kerékpárutak, valamit szolgáltatásaik, ezen belül is Balaton körüli bringakörút fejlesztése, gondozása, az aktív pihenés, az egészséges életmód és a családi kerékpáros turizmus elősegítése, az egészségfejlesztést elősegítő kerékpározás-barát társadalmi és intézményi szemlélet kialakítása. Célja továbbá hogy kialakuljanak a szabadidősportot, az ifjúsági- és az ökoturizmust elősegítő kerékpár használat feltételei, technikai, pénzügyi, személyi vonatkozásokban egyaránt. Célként tekinthető a hazai, valamint nemzetközi kapcsolatok bővítése, az euroatlanti integráció elősegítése.
- A szövetség a balatoni önkormányzatokkal és civil szervezetekkel valamint együttműködni kívánó vállalkozásokkal és magánszemélyekkel karöltve munkálkodni kíván a kerékpáros turizmus fejlődése érdekében, illetve kiemelt figyelmet fordít a kerékpáros turisztikai vonzerő-és termékfejlesztés területére. Ezen tevékenységet illeszti az országos elképzelésekhez, lehetőségekhez.
- A piaci marketing stratégia kialakításában tevékenyen részt vesz, ennek érdekében turisztikai, információs ügyfélszolgálati irodát működtet. Az iroda feladata a turizmussal kapcsolatos közhasznú információk beszerzése és átadása, az érdeklődő vendégek, a lakosság, vállalkozók és az önkormányzat részére, a partnerszervezetei működéséről, szolgáltatásai igénybevételéről, kerékpáros programokról, túrákról, versenyekről és a kerékpározható utakról. Részt vesz kulturális, sport, környezetvédelmi, ökoturisztikai és egyéb rendezvények szervezésében, a programok kezdeményezésében és lebonyolításában.
- A szövetség tagjai, mint balatoni vállalkozók, önkormányzatok és nonprofit szervezetek – felelősséget érezve a Balaton régió gazdasági és társadalmi fejlődéséért szerepet kívánnak vállalni a gazdasági életet és a társadalmat segítő kerékpáros programok szervezésében – tagjaikon keresztül – konkrét fejlesztések pénzügyi megalapozásában, megvalósításában.
- A hosszú távú, fenntartható fejlődés érdekében a szövetség fő feladatai a következők:
- A kerékpáros turizmusban résztvevő, bel- és külföldi turisták számának növelése,
- A kifejezetten kerékpáros nyaralásra érkező turisták által a régióban eltöltött vendégéjszakák számának növelése és ezzel a szezon hosszabbítása;
- Kerékpáros csomagok értékesítés elősegítése, a kerékpáros turizmus bevételei és mutatói növelése;
- Kerékpáros létesítmények, kerékpáros-barát szolgáltatások fejlesztése;
- Kerékpár tárolók, illetve kapcsolódó szolgáltatások fejlesztése;
- Kerékpáros rendezvények számának és színvonalának emelése;
- Térségi marketing (kutatás, termékfejlesztés, kommunikáció, e-marketing);
- Információ nyújtás ( kerékpáros információs központ működtetése);
- Információs adatbank, internetes honlap létrehozása és fenntartása;
- Tervezés ( kerékpáros turisztikai tervek kidolgozása, a megvalósítás menedzselése, monitoring);
- Projektmenedzsment (projektek kidolgozása, pályázatfigyelés, -írás, tanácsadás);
- Befektetők vonzása a térségbe (ösztönző rendszer kialakítása);
- Minőségbiztosítás (a rendszer kidolgozása és működtetése);
- Együttműködés a turizmus szereplőivel, koordináció;
- Turisztikai érdekképviselet, lobbizás, tanácsadás;
- Oktatás és képzés (előadások, szakmai továbbképző és kerékpáros túravezető tanfolyamok szervezése, kerékpáros-barát szemlélet kialakítása a térségben)
- Kutatóintézetek, tanintézetek bevonása útján tagjai részére tudástranszferrel él;
- Kerékpáros hagyományápolás.
Az érdekképviselet és az érdekegyeztetés során végzendő tevékenységek:
- Információs kapcsolatot épít ki és tart fenn az önkormányzatokkal, állami, társadalmi és gazdálkodó szervezetekkel valamint érdekcsoportokkal – kiemelten a területi, helyi kerékpáros egyesületekkel és szolgáltatókkal - mindazon területeken ahol a tagok érdekei ezt kívánják.
- Karbantartja és továbbfejleszti a balatoni kerékpáros és kerékpáros turisztikai szolgáltatások etikai normáit, ügyel ezek betartására és betartatására fellép az általánosan elfogadott normáktól eltérő magatartással szemben.
- Kapcsolatot tart fenn a nemzetközi turisztikai-szakmai és sport szervezetekkel.
- A hazai és nemzetközi fórumokon képviseli tagságát.
- Szakmai rendezvényeket szervez, kiadványokat jelentet meg és terjeszt, valamint interaktív honlapot üzemeltet.